Валюта бағамдары

Дауыс беру

Аудан жаңалықтары

Патент негiзiндегі арнаулы салық режимi 17 июля 2017

Патент негізінде арнаулы салық режімін келесі тұлғалар болып табылмайтын және мынадай шарттарға сай келетін:
      1) қызметкерлердің еңбегін пайдаланбайтын;
      2) жеке кәсіпкерлік нысанында қызметті жүзеге асыратын;
      3) салық кезеңіндегі шекті табысы республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған ең төменгi жалақының 300 еселенген мөлшерiнен аспайтын дара кәсiпкерлер қолданады.
Салық кезеңі

Күнтізбелік жыл салық кезеңі болып табылады.
Қолдану тәртібі

1. Патент негізінде арнаулы салық режімін қолдану үшін орналасқан жері бойынша салық органына патент құнының есеп-қисабын (осы тараудың мақсатында бұдан әрі – есеп-қисап) ұсынады.
      Есеп-қисапты қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда, оның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы:
      1) жаңадан құрылған дара кәсіпкерлер – дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебі туралы салықтық өтінішпен бір мезгілде;
      2) жалпыға бірдей белгіленген тәртіптен немесе өзге де арнаулы салық режімінен ауысуды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер – патент негізінде арнаулы салық режімін қолдану айының 1 күніне дейін;
      3) кезекті патентті алу үшін патент негізінде арнаулы салық режімін қолданатын дара кәсіпкерлер – алдыңғы патенттің қолданылу мерзімі немесе салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін ұсынады.

өзге де арнаулы салық режімiн қолдануды бастау күнi болып табылады..
  Патент құнын есептеу

1. Патент құнына жеке табыс салығының (төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығынан басқа), әлеуметтік салықтың, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдардың төленуге жататын сомалары қосылады.
      Жеке табыс салығы мен әлеуметтік салықтың патент құнына қосылатын сомаларын есептеу салық салу объектісіне 2 пайыз мөлшеріндегі мөлшерлемені қолдану жолымен жүргізіледі. Есептелген сома:
      1) есептелген соманың 1/2 бөлігі мөлшерінде - жеке табыс салығы;
      2) әлеуметтік аударымдар шегеріліп, есептелген соманың 1/2 бөлігі мөлшерінде әлеуметтік салық түрінде бюджетке төленуге жатады.

Ақсу ауданы бойынша мемлекеттік кірістер басқармасы

Заңды тұлғаларды әкімшілендіру бөлімінің бас маманы  Г.Баяхметова

Аудан жаңалықтары
8 августа