Валюта бағамдары

Дауыс беру

Аудан жаңалықтары

1 шілдеден бастап қазақстандықтардың зейнетақысы өседі 14 июля 2017

«Азаматтарға арналған үкімет «мемлекеттік корпорациясы» зейнетақыны қайта есептеді. 1 шілдеден бастап 2,1 миллионнан астам зейнеткер ұлғайтылған зейнетақы алады. Қазақстандықтардың ынтымақты зейнетақы төлемдері жыл басында 9%-ға артылылғанын ескере отырып, 11%-ға көбейетін болады. Базалық зейнетақы жыл басында 7%-ға арттылылғанын ескере отырып, 13%-ға өседі. Бұл тапсырысты Мемлекет басшысы 2017 жылғы қаңтар айында Қазақстан халқына Жолдауына береді.

Жолдауға сәйкес 2017-2018 жылдары зейнетақы мөлшері кезең-кезеңмен өседі. 2016 жылмен салыстырғанда 2017 жылдың 1 шілдесінен бастап зейнетақы мөлшері   20 % - ға дейін көтеріледі. Мәселен, ең төменгі зейнетақы мөлшері (базалық зейнетақыны ескере отырып) 2017 жылдың 1 қаңтарынан бастап 40 950 теңге болса, 2017 жылдың 1 шілдесінен бастап 45 711 теңгеге дейін көтеріледі. Салыстырма түрде 2016 жылы ең төменгі зейнетақы мөлшері 37789 теңгені құрады. Базалық зейнетақы төлемдері биылғы жылдың 1 шілдесінен бастап 14 466 теңгені құрайды, ал зейнетақының орташа мөлшері (базалық зейнетақыны ескере отырып) 66 676 теңгеге дейін артады.

Зейнетақы төлемдері барлық есепте тұрған зейнеткерлерге қайта есептеледі. Бұл ретте, қосымша құжаттарды ұсыну талап етілмейді.

Сондай-ақ, ана мен баланы қолдау бойынша мемлекеттік саясат шеңберінде 1 шілдеден бастап бала тууына байланысты біржолғы жәрдемақы мөлшері 20%-ға ұлғаяды. Бірінші, екінші және үшінші балаға жәрдемақы сомасы 38 АЕК немесе 86 222 теңгені, төртінші және одан кейінгі балаларға – 63 АЕК немесе 142 947 теңгені құрайды.

Сондай-ақ, жұмыс берушілерге Қазақстанда 1 шілдеден бастап міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі іске қосылатыны туралы ескертеміз. Азаматтарға арналған үкімет МӘМС шеңберінде аударым және жарналарды қабылдауға ағымдағы шот ашылған.Аудару үшін деректемелер:

Бенефициар: «Азамттарға арналған үкімет» мемлекеттік

корпорациясы» комерциялық емес акционерлік қоғам;

Бенефициар банкі: «Азаматтарға арналған үкімет» мемлекеттік

корпорациясы» комерциялық емес акционерлік қоғамы;

БСК: GCVPK2A

ЖСК: KZ92009MEDS368609103

БСН: 160440007161

Сонымен қатар міндетті әлеуметтік медициналық  сақтандыру жүйесі бойынша аударымдар мен жарналарды аудару кезінде төлемдерді тағайындауың келесі кодтардың (ТТК) пайдалану қарастырылған:

121 – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар;

122  – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар;

123  – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдың уақытылы аударылмағаны үшін өсімақы;

124  – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың

Уақытылы аударылмағаны үшін өсімақы.

«Азаматтарға арналған үкімет» мемлекеттік

корпорациясы КЕ АҚ Алматы облысы бойынша

филиалы – «Халыққа қызмет көрсету орталығы»

департаментінің Ақсу аудандық бөлімі.

Аудан жаңалықтары
8 августа
Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, өнімді бөлу туралы келісім шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, олардың шарттарына сәйкес импортталатын

8 августа